Korzenie oraz wykorzystanie rozety

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje rozet, a mianowicie: rozetę liściastą, rozetę jako ornament architektoniczny oraz jako symbol solarny. W przypadku ornamentu, to najczęściej pojawiającym się na niej motywem są kwiatowe malunki, a w szczególności róże. Zazwyczaj ma ona wtedy kształt koła. Rozeta ta może być układana ze zwykłych płytek bądź mozaiki.

Rozety na podłodze

drewniane rozetyRozeta, jako sześcioramienna gwiazda, najczęściej spotykana jest w kulturach góralskich. W rzeczywistości obejmuje większość Słowiańszczyzny. Dla Słowian jest symbolem Słońca, ognia oraz wszelkiej pomyślności i szczęścia. Ten ozdobny znak można dostrzec także w dekoracyjnych elementach domów, leżących w Górach Kaukazu czy też w chrześcijańskich klasztorach. Chrześcijański motyw rozety utrwalił się w architekturze sakralnej jako uosobienie Zmartwychwstałego Chrystusa – Porannej Gwiazdy. Ponadto symbolu tego można doszukiwać się na zachodzie Europy np. w Hiszpanii. Ponoć sam wzór rozety wykorzystywany był już w czasach starożytnych. W jej magiczne właściwości wierzyła wówczas m.in. cywilizacja egipska. Ciekawostkę stanowi fakt, że ponoć sam Leonardo da Vinci reflektował nad jej gwieździstym kształtem oraz symboliką. Rozeta to wyjątkowy element wystroju, łączący w sobie artystyczny kunszt, piękno oraz ponadczasowość.

drewniane rozetyJej głównym walorem jest dekoracyjność. Jednym z najbardziej znanych zastosowań architektonicznych rozety jest zamieszczenie jej na suficie. To rozwiązanie sprawdzi się w szczególności we wnętrzach z małą ilością mebli lub dodatków. Warto dodać, że rozety sufitowe mogą zostać także wykorzystane na ścianach. Wówczas płaska struktura ściany staje się nieco bardziej wypukła, co czyni ją oryginalniejszą. Rozety kute stosowane są natomiast przy balustradzie lub ogrodzeniu, a tym samym spełniają funkcję ozdobną. Urozmaicą one zarówno teren wokoło posesji, jak i domowe wnętrze. Przechodząc do wnętrzarskich zastosowań rozety, to należy tutaj przede wszystkim wspomnieć o powierzchniach parkietowych. Owalne drewniane rozety, zamieszczane na płytkach lub panelach podłogowych nadadzą każdemu pomieszczeniu elegancji oraz wyjątkowego, klasycznego charakteru. Podłogowa rozeta powinna znajdować się w centrum danego pomieszczenia, aby była zauważalna oraz widoczna dla jego domowników czy też odwiedzających.

Efektowne rozety podłogowe, ścienne bądź sufitowe to znakomite rozwiązanie, stanowiące ornamentowy element każdego eleganckiego salonu, przestrzennej jadalni lub nowoczesnej kuchni. W sposób subtelny udekorują każde wnętrze, tworząc tym samym jego ponadprzeciętny styl oraz charakter.