Jaka powinna być nawierzchnia sportowa?

Dla każdego rodzica i trenera bardzo ważne jest, by dzieci trenowały na bezpiecznej nawierzchni. Wiadomo, że na betonie czy na asfalcie nie jest się w stanie poruszać odpowiednio szybko i trudno o równowagę, dlatego dla małych i dużych sportowców zostały stworzone całkowicie bezpieczne i tanie w utrzymaniu nawierzchnie sportowe.

Bezpieczne nawierzchnie sportowe

bezpieczna nawierzchnia sportowaAby boisku było dopuszczone do użytku trzeba spełnić wiele zasad i zastosować się do obowiązujących przepisów zapewniających bezpieczeństwo. Wszystko po to, by nie doszło do nieszczęścia podczas wykonywania tricków. Oprócz walorów estetycznych bezpieczna nawierzchnia sportowa to taka, na której upadek jest amortyzowany przez miękką piankę lub legary. Co się tyczy boisk usytuowanych na zewnątrz budynków trzeba wziąć pod uwagę także, w jaki sposób będzie odpływała woda, która zgromadzi się po opadach atmosferycznych, by nie wnikała w jej nawierzchnię, a swobodnie spływała po poliuretanowej posadzce. Szczególne na placach zabaw korzysta się z piankowych nawierzchni, jednak to rozwiązanie nie zawsze sprawdzi się na boisku przeznaczonym do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Jednak i w tym przypadku bezpieczeństwo może zapewnić granulat gumowy SBR, który zmieszany jest z klejem poliuretanowym. Pomimo tego, że jego struktura występuje w wielu kolorach, jest także bardzo trwała i obdarzona dużym zaufaniem.

bezpieczna powierzchnia sportowaPonadto, nawierzchnia może zostać dodatkowo wzmocniona za pomocą nakładki ochronnej z granulatu EPDM. W ten sposób można uzyskać jeszcze więcej kolorów nawierzchni, co znacznie ułatwi oznaczenie obszaru na boisku. Przykładowo, budując obiekt sportowy przeznaczony do gry w piłkę ręczną i nożną można użyć różnych kolorów nawierzchni poliuretanowej, które będą ułatwiały grę. Oczywiście, nowoczesna mieszanka daje najwyższą jakość przygotowanego podłoża oraz wysoką elastyczność materiału. W praktyce, każde uderzenie piłką o nawierzchnię zostanie zabsorbowane przez płyty. Dzięki temu nawet po wielu latach orlik będzie wyglądał jak nowy. Bezpieczna nawierzchnia sportowa wykonana z poliuretanu wykazuje się również bardzo dużą odpornością na ścieranie, wiec jej kolor będzie wyrazisty przez bardzo długi czas.

Teraz gdy już wiadomo, jaka powinna być nawierzchnia sportowa, o wiele łatwiej jest wybrać jej odpowiedni rodzaj. Wielość sposobów na ułożenie podłogi sprawia, że za szkołami, niedaleko bloków czy placów zabaw dla dzieci powstaje coraz więcej miejsc, gdzie każda pociecha może rozwijać swoje pasje i ulubiony sport.