Zastosowanie odbojnic w magazynach

Jeśli w przestrzeni zamkniętej mogą poruszać się różnego typu pojazdy, wtedy pojawia się możliwość dojścia do niebezpiecznych wypadków. Problem ten dotyczy przede wszystkim magazynów oraz terminali przeładunkowych, w których ustawione są regały wysokiego składowania. Zderzenie wózka widłowego lub auta dostawczego ze stalową konstrukcją regału może być bardzo tragiczne w skutkach.

Odbojnice liniowe do magazynu

odbojnice magazynoweDlatego specjaliści od BHP dokładają wszelkich starań, by odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniem wrażliwe na uszkodzenia elementy. Jednym ze sposobów zabezpieczenia regałów magazynowych, bram wjazdowych, szaf czy przestrzeni biurowej jest montaż odbojnic. Elementy te to nic innego jak specjalne osłony, których zadaniem jest uniemożliwienie pojazdom dalszego przemieszczania się. W przypadku regałów wysokiego składowania najlepiej sprawdzają się odbojnice punktowe. Wykonane najczęściej są z blachy o większej grubości, a ich wysokość uzależniona jest od tego, z jakimi półkami mamy do czynienia. Najczęściej montowane są one przy pomocy specjalnych kotew oraz śrub, bezpośrednio do posadzki. Ich zadaniem jest uniemożliwienie wjechania wózka w słupy, które stanowią główny element nośny każdego regału. Kolejnym typem są solidne odbojnice magazynowe liniowe. Najczęściej montowane są wzdłuż ciągów komunikacyjnych lub w pobliżu ścian. Ich odpowiednikiem są stalowe barierki o wysokości około 110 cm oraz ewentualnie słupki.

odbojnice magazynoweJeśli chcemy chronić ścianę na pewnej wysokości lepiej wykorzystać zabezpieczenia w postaci wygiętych rur przykręcanych do powierzchni pionowych. Takie odbojnice doskonale sprawdzają się do ochrony ścian, np. w miejscach parkingowych dla wózków widłowych. Bardzo ciekawym uzupełnieniem osłon stosowanych w magazynach są odbojnice narożnikowe. Wykonuje się je albo z profili stalowych, albo ze specjalnego tworzywa. Niezależnie od rodzaju zastosowanych w przestrzeni magazynowych osłon, bardzo dużą uwagę zwraca się na ich odpowiednie zabarwienie. Najlepiej jeśli elementy z daleka rzucają się w oczy, dlatego producenci malują je najczęściej w żółto-czarne pasy. Odbojnice najlepiej zamówić bezpośrednio u producenta lub w specjalistycznych hurtowniach.

Jeśli zamówienie będzie obejmować większą ilość detali, to cena nierzadko podlega negocjacjom. Możliwość uzyskania rabatu to kolejna zaleta składania dużego zamówienia. Firmy oferujące odbojnice nierzadko zajmują się także dystrybucją innych elementów infrastruktury technicznej, dlatego przed złożeniem zamówienia warto zapoznać się ze szczegółami oferty.