Zastosowanie folii ochronnej do basenu

Po sezonowych szaleństwach i relaksie w naszym przydomowym basenie, powinniśmy zatroszczyć się o jego odpowiednią konserwację tak, żebyśmy mogli z niego korzystać również w następnych latach. W pierwszej kolejności należy zadbać o właściwą higienę – temu służą odpowiednie środki chemiczne, które uzdatniają wodę do użytku i zapobiegają rozprzestrzenianiu się złej flory bakteryjnej w naszych zbiornikach.

Folia w odpowiednim rozmiarze

folia do basenuInną kwestią jest zadbanie o utrzymanie właściwej temperatury wody przez cały rok tak, żeby instalacja hydrauliczna nie zamarzała. Ostatnią rzeczą, jaką musimy zrobić po skończonym sezonie, jest przykrycie powierzchni basenu przystosowaną do tego plandeką, która skutecznie zabezpieczy go przed wieloma szkodliwymi czynnikami – najlepiej sprawdza się tutaj folia do basenu LDPE. Wykonana z tworzywa, dostępna jest w wielu rozmiarach i kształtach, dlatego świetnie nada się do zabezpieczenia każdego typu basenów. Folia zabezpiecza zgromadzoną w zbiorniku wodę przed utratą temperatury, dlatego można z niej korzystać nawet w trakcie sezonu w celu zwiększenia wydajności pracy pompy ciepłowniczej – folię można zakupić wraz ze specjalną rolką montowaną bezpośrednio przy brzegu, która pomaga w sprawnym zakładaniu jej na powierzchnię zbiornika.

folia do basenuJednak właściwym przeznaczeniem folii jest ochrona basenu poza sezonem kąpielowym – specjalistyczna folia solarna skutecznie odbija promienie słoneczne, zabezpieczając cały basen przed oddziaływaniem promieniowania UV, które sprzyja namnażaniu się glonów, a te nie są tu przecież mile widziane. Folie dostępne są w różnych grubościach, co pozostaje nie bez znaczenia na ich skuteczność – najlepiej zaopatrzyć się w ciemną folię solarną o grubości 4000 mikronów. Posiada ona na swojej powierzchni pęcherzyki powietrza, które zwiększają znacznie jej wydajność izolacyjną – z jednej strony, zapobiegają ubytkowi temperatury wody w zbiorniku, z drugiej, dodatkowo grzeją ją, zatrzymując w sobie ciepło promieni słonecznych. Folia zapobiega przy tym wszystkim parowaniu wody, dzięki czemu pozwala na generowanie oszczędności.

Podstawową jednak funkcją każdej folii ochronnej jest zabezpieczenie basenu przed wszelkimi zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz, takimi jak piasek, gałęzie i liście oraz owady. Jeśli więc planujemy zakup basenu – wolnostojącego czy też pod zabudowę – należy również pomyśleć o wyposażeniu się w odpowiednie gadżety służące do ochrony naszego kąpieliska. Od właściwej pielęgnacji basenu zależeć będzie w końcu jego żywotność.