Zalety przenośnych generatorów prądu

Przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą się zdarzać – taki przestój jest szkodliwy zwłaszcza w zakładach produkcyjnych, obiektach użyteczności publicznej, w szpitalach czy na lotniskach. To dlatego wiele miejsc wyposażanych jest w agregaty prądotwórcze, które mogą generować prąd niezależnie od instalacji elektrycznej.

Agregaty z dobrymi silnikami

Agregaty stacjonarneNowe agregaty stacjonarne, które są dostępne w ofertach producentów to przede wszystkim urządzenia wyposażane w silniki wysokoprężne, jedno- lub trójfazowe, nieobudowane lub obudowane. Te pierwsze mogą być używane tylko w przeznaczonych do tego pomieszczeniach, w kontenerach czy pod wiatami. Wybierając agregat, powinniśmy wziąć pod uwagę także sterowanie – urządzenia sterowane ręcznie są już wypierane przez agregaty uruchamiane automatycznie w chwili, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu w sieci elektrycznej. Podczas instalacji agregatu powinniśmy spełniać pewne wytyczne producenta. Przede wszystkim w wielu przypadkach urządzenie nie może stać bezpośrednio na ziemi – konieczne jest usadowienie go na przygotowanym wcześniej fundamencie o wymiarach wskazanych przez producenta. Brak fundamentu możliwy jest tylko wówczas, kiedy podłoże jest silnie utwardzone, na przykład jest to betonowa wylewka zbrojona.

Agregaty stacjonarneJeżeli chodzi o instalację urządzenia w pomieszczeniu – musi ono posiadać czerpnię świeżego powietrza, wyrzutnię powietrza zużytego oraz wydech spalin. Agregaty stacjonarne dostępne w ofertach producentów mogą być zasilane w różny sposób – dużą popularnością cieszą się silniki gazowe współpracujące z gazem ziemnym, jak i gazem LPG. To dlatego, że jest to rozwiązanie dość ekologiczne – podczas spalania nie powstają pyły, a spaliny odznaczają się niską szkodliwością. Dodatkowo zastosowanie gazu ma zalety także jeśli chodzi o samo urządzenie – wówczas jest ono dłużej żywotne i tańsze w eksploatacji niż silniki na paliwo stałe. To dlatego, że silniki gazowe nie wymagają tak częstej wymiany oleju smarującego, co inne napędy. Mimo tego powinniśmy regularnie wykonywać przegląd urządzenia – sprawdzać stan świec, zaworów, przewodów paliwowych oraz filtrów powietrza. Filtry powietrza należy oczyszczać, a w razie konieczności wymieniać, podobnie jak świece. Ponadto po każdym użyciu agregatu należy go oczyścić z zanieczyszczeń.

Niezależnie od tego, czy urządzenie jest często czy rzadko używane, regularna konserwacja powinna odbywać się przynajmniej raz na dwa tygodnie. Agregaty gazowe są na pewno ekonomicznym wyborem i z powodzeniem konkurują z agregatami zasilanymi na paliwo stałe.

Dodaj komentarz