Jak zabezpieczyć budynek przed pożarem?

Pożar zawsze jest czymś niebezpiecznym, bez względu na swój rozmiar, jak i miejsce powstania. Powoduje on liczne zniszczenia materialne, grozi uszkodzeniem ciała, sprawia, że sklep czy fabryka nie może funkcjonować, a zamiast pracy wszyscy muszą się skupić na usuwaniu skutków pożaru.

Profesjonalne systemy przeciwpożarowe

Dlatego też warto jest się postarać, żeby budynek był należycie zabezpieczony przed pożarem. Można tu wykorzystywać nowoczesne technologie, takie jak dedykowane systemy przeciwpożarowe dla sklepów, szkół czy fabryk, jak również trzeba zadbać o aspekt ludzki oraz o prawidłowo zabezpieczony budynek. Zdecydowanie bardzo ważne jest dobre wykonanie instalacji elektrycznej. To ona w wielu przypadkach jest przyczyną pożaru. Wystarczy niewielka iskra i cały budynek może zająć się ogniem. Dlatego też instalacja elektryczna musi być podłączona dobrymi kablami, które posiadają prawidłową izolację. Kable nie mogą znajdować się także blisko rur wodnokanalizacyjnych, ponieważ woda i elektryczność nie idą ze sobą w parze. Trzeba także zawsze pomyśleć o drogach ewakuacyjnych z budynku. Na zabezpieczenie budynku przed pożarem odpowiadają także systemy przeciwpożarowe dla sklepów.

systemy przeciwpożaroweTaki system z jednej strony jest sygnalizacją przeciwpożarową i w sposób świetlny (migające lampki) lub dźwiękowy (syrena alarmowa) informuje o niebezpieczeństwie. Z drugiej strony taki system może także ugasić pożar. Kiedy ,,wyczuje” ogień to uruchamia zraszacze wody czy też urządzenia emitujące gaszący gaz. Dzięki temu ogień może zostać zduszony w zarodku, tam gdzie pojawiła się iskra. Zabezpieczenie budynku to jedno, ale ważne jest także przeszkolenie pracowników z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Nieostrożność może skutkować tym, że zostawimy włączony czajnik na kuchence, nie zgasimy papierosa w palarni, czy też przy pracy z kablami i korkami przepnie się nie to co trzeba. To wystarczy żeby powstało zagrożenie pożarowe. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że ich działanie może przyczynić się w tak prosty sposób do pożaru. Dlatego też szkolenia z zakresu bhp zdecydowanie są czymś bardzo potrzebnym. Definitywnie zabezpieczenia przed pożarem powinny dotyczyć każdego budynku, szczególnie takiego, w którym pracuje wiele osób.

Warto jest wykorzystywać nie tylko najnowocześniejsze zintegrowane systemy przeciwpożarowe, ale również trzymać się podstawowych zasad wykonywania instalacji elektrycznych oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki temu uda się nam uniknąć groźnych pożarów w naszym miejscu pracy.

Dodaj komentarz