Zabezpieczenie konstrukcji stalowej

Choć stal charakteryzują bardzo dobre właściwości techniczne, nie oznacza to, że nie należy jej zabezpieczać. Ważne są dwa rodzaje zabezpieczeń – antykorozyjne oraz przeciwpożarowe. Pierwsze z nich są ważne dla estetycznego wyglądu stali. Konstrukcja stalowa narażona jest na negatywne działanie czynników atmosferycznych – opady, wilgoć.

Skuteczne zabezpieczenie stali

zabezpieczenia konstrukcji stalowychTo wszystko prowadzić może do powstania korozji, która sprawia, że elementy ze stali tracą swój atrakcyjny wygląd. Pojawia się na nich rdzawy nalot, który prezentuje się naprawdę brzydko. Od razu widać, że taka konstrukcja ma już swoje lata. A wystarczy proste zabezpieczenie, aby uniknąć pojawiania się rdzy. Jest to malowanie antykorozyjne stali. Wystarczy odpowiednio przygotować podłoże, pozbywając się wszelkich istniejących na nim zanieczyszczeń oraz zabrudzeń, a następnie należy nałożyć specjalną farbę o właściwościach antykorozyjnych. Takie zabezpieczenia konstrukcji stalowych są naprawdę skuteczne. Jeśli chodzi zaś o zabezpieczenia ogniochronne, choć z natury stal jest odporna na ogień, jednakże warto wiedzieć, że powyżej 500 stopni Celsjusza już traci swoją nośność.

zabezpieczenia konstrukcji stalowychChoć wydaje się to wysoka temperatura, panuje ona w pożarze rozwiniętym już po czasie kilku minut, dlatego aby konstrukcja charakteryzowała się lepszą wytrzymałością na ogień, należy wykonać zabezpieczenia ogniochronne – służą do tego specjalistyczne materiały. Można zastosować na przykład specjalną ogniochronną farbę pęczniejącą. Taka farba jest naprawdę prosta w nakładaniu, a ponadto można ją stosować na wszelkiego rodzaju farby podkładowe oraz nawierzchniowe. W ofertach producentów znajdziemy też farby ogniochronne wodorozcieńczalne – stosuje się je na farbę antykorozyjną epoksydową, która stanowi warstwę podkładową. Najczęściej nakłada się farby metodą natrysku – jest ona szybka i skuteczna, przynosi bowiem oczekiwany efekt. Można też zastosować specjalną zaprawę ogniochronną, która oparta jest na włóknach z wełny mineralnej – również ten typ materiału aplikuje się za pomocą natrysku. Zaletą takiej zaprawy jest to, że jest ona całkowicie nietoksyczna, dlatego osoby przebywające w budynku, w którym ją zastosowano, nie muszą się o nic martwić, ponieważ nie wpłynie ona negatywnie na ich zdrowie.

Inną metodą zabezpieczenia przeciwpożarowego jest położenie specjalnych okładzin ogniochronnych, dzięki którym dany element stalowy może uzyskać odporność ogniową klasy R15-R240. O wiele szybciej jest jednak po prostu zastosować odpowiednią farbę czy zaprawę ogniochronną.

Dodaj komentarz