W jakim celu montuje się listwę progową?

Gdy wykonujemy remont, dbamy o każdy szczegół. Staramy się, by wystrój był harmonijny, spójny i pasował do całości aranżacji. W tym celu sięgamy po elementy wykończeniowe. Jednym z nich jest listwa progowa, która łączy z dwoma parkietami. Jak ją prawidłowo montować? Jaki jej kolor wybrać?

Listwa dobrze zamocowana

listwy progowe wyrównująceDlaczego pozostawienie szczeliny dylatacyjnej jest tak ważne? Jej zastosowanie pozwala przede wszystkim na zniwelowanie nierówności. Trudno bowiem o równe poziomy między płaszczyznami w dwóch pomieszczeniach. Problem pojawia się zwłaszcza wówczas, gdy w jednym miejscu zamontowane są płytki, w drugim zaś panele drewniane. Mogą mieć one różną wysokość, co z kolei powoduje powstanie niebezpiecznego progu (łatwo się o niego przewrócić). Listwa progowa wyrównująca pomaga również zamaskować szczelinę dylatacyjną, która musi zostać pozostawiona, by materiały podłogowe, zwłaszcza drewniane, mogły „pracować” (kurczą się i rozszerzają pod wpływem temperatury i wilgoci). Muszą mieć więc przestrzeń do swobodnego ruchu, by nie doszło do nietetycznych wybrzuszeń. Listwa ukryje szczelinę, co znacząco wpłynie na wygląd całego pomieszczenia.

listwy progowe wyrównująceW sklepach z materiałami budowlanymi kupić można listwy progowe płaskie lub zaokrąglone. Te pierwsze są idealne do podłóg o takiej samej wysokości, drugie – sprawdzą się do zrównania płaszczyzn. Listwa progowa wyrównująca może być przymocowana na klej, niemniej nie zawsze jest to rozwiązanie skuteczne. Owszem, nie zajmuje zbyt wiele czasu i jest bardzo proste, ale po pewnym czasie użytkowania listwa może się odkleić (chyba że użyjemy klej o bardzo dobrych parametrach technicznych). Montowanie progu na klej nie jest też dobrym pomysłem, jeśli mamy podłogę pływającą (potrzebują dużo miejsca do ruchu, a klej im to uniemożliwi). Do montażu listew podłogowych maskujących lepiej więc wykorzystać elastyczną piankę montażową. Jest zdecydowanie trwalsza i bardziej przyjazna dla podłogi. Ale najlepszą metodą mocowania listew jest zastosowanie kołków rozporowych. Umieszcza się je w szczelinie, następnie bardzo precyzyjnie zaznacza położenie kołków względem listwy. Kolejny krok to wywiercenie w niej otworów przy pomocy wiertarki.

Ładnie położona i starannie zamocowana listwa progowa wyrównująca to bardzo ładnie prezentujący się element wykończeniowy. Warto go kupić na sam koniec remontu, najlepiej wybierając go razem z podłogą. W ten sposób dobierzemy ją w odpowiednim kolorze. Jeśli listwa ma łączyć dwie różnej faktury posadzki, najlepiej wybrać ją w jak najbardziej neutralnym kolorze, by nie rzucała się w oczy.