System okładziny tarasowej z desek kompozytowych

Wiele przedsiębiorstw zajmujących się produkcją desek kompozytowych chwali się, jak praktyczny jest ten materiał. Wymieniają liczne zalety tego produktu, zapominając o tym, aby poinformować użytkowników o tym, że aby panele zachowały swoje cenne właściwości, powinny być odpowiednio zamontowane.

Zestawy kompozytowe na taras

kompozytowa deska tarasowaTo właśnie montaż w znacznej części odpowiada za to, czy będziemy cieszyć się trwałą okładziną przez wiele lat, czy będziemy musieli wymienić pokrycie po kilku sezonach. Na szczęście wielu producentów oferuje całe systemy wykonana ze sprasowanej pod ciśnieniem mieszanki mączki drewnianej i tworzywa sztucznego. Wśród nich są między innymi: kompozytowa deska tarasowa, legar o przekroju kwadratowym, listwa kątowa, płaska listwa cokołowa oraz specjalne łączniki montażowe. Wszystkie te elementy tworzą kompletny zestaw do wykończenia powierzchni tarasu czy balkonu. Czy do ich montażu potrzebna jest specjalna brygada remontowa? Wszystko zależy od producenta oraz rodzaju rozwiązania, jednak jeśli taras ma bardzo prosty kształt, bez problemu możemy sami wykonać okładzinę. Jedyne, czego potrzeba do realizacji tego zadania, to posiadania podstawowych narzędzi służących do cięcia i wiercenia drewna.

kompozytowa deska tarasowaW większości warsztatów przydomowych można znaleźć ręczną piłę tarczową oraz klasyczną wiertarkę – z udarem lub bez. Niezbędna będzie także poziomica oraz miara i ołówek budowlany. Montaż należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia betonowej posadzki oraz trasowania, czyli wyznaczenia miejsc, w których powinny przebiegać legary. Jeżeli warstwa betonu została poprawnie wylana, taras posiada już odpowiedni spadek – nie wolno go niwelować, ponieważ spowoduje to zaburzenie odpływania z niego wody deszczowej. Ilość legarów, czyli desek poprzecznych, jest zależna od długości tarasu. W przypadku niedługich tarasów wystarczy zastosowanie trzech listew – na skrajach oraz w środkowej części tarasu. Po przykręceniu do posadzki legarów układa się na nich deski kompozytowe. Do tego celu wykorzystuje się metalowe lub plastikowe łączniki montażowe. Odpowiednią długość paneli można uzyskać poprzez docięcie ich zwykłą piłą do drewna.

Po zakończeniu tego etapu pozostaje jeszcze odpowiednie wykończenie okładziny. Do tego celu wykorzystuje się listwy narożnikowe oraz deski płaskie. Umieszcza się je na krawędziach tarasu, zasłaniając w ten sposób otwory technologiczne występujące w deskach kompozytowych. Kształtka narożnikowa tworzy także tzw. kapinos, który zapobiega podciekaniu wody i umożliwia jej lepsze spływanie np. podczas opadów deszczu.