Jak stworzyć personalny przedmiot?

Kubki czy długopisy z zabawnymi opisami możemy znaleźć w wielu sklepach z gadżetami, jednak równie popularne są gadżety spersonailzowane. Napisy mogą być nanoszone na różne sposoby, w zależności od materiału, z którego wykonany jest dany przedmiot.

Grawerowanie plexi i zabezpieczenie materiału

Obok wykonywania nadruków metodą tamponowania, czym zajmuje się wiele drukarni, wymienić można także bardziej skomplikowaną metodę, jaką jest precyzyjne grawerowanie plexi. Szkło akrylowe jest tworzywem podatnym na obróbki ze względu na swoje właściwości termoplastyczne, a przy tym charakteryzuje się sporą wytrzymałością na rozciąganie i ściskanie, dlatego jest to materiał, który sprawdza się przy produkcji różnego rodzaju wyrobów – oprócz szerokiej gamy drobnych przedmiotów użytkowych oraz przeróżnych elementów maszyn i urządzeń, plexi może posłużyć do produkcji specjalnych płyt – ekranów przeciwhałasowych czy płyt fluorescencyjnych, jak i zadaszeń, świetlików oraz światłowodów. Precyzyjne grawerowanie plexi polega na wypalaniu określonego kształtu w materiale i może być przeprowadzane na dwa sposoby – może to być grawerowanie płytkie lub głębokie. Choć osoby niedoświadczone w grawerowaniu mogą myśleć, że to głębokie grawerowanie jest bardziej skuteczne i pozwala na uzyskanie trwalszego, wyraźniejszego znaku – są one w błędzie. Nie ma żadnej różnicy między jakością powstałego napisu. Precyzyjne grawerowanie plexi poprzez mocne zagłębianie się w materiał sprawia, że istnieje możliwość wytworzenia się osadu spalinowego podczas prac.

grawerowanie plexiOsad ten jest trudny do usunięcia, głównie dlatego, że podczas usuwania możemy przypadkowo porysować plexi, co jest oczywiście niepożądane. W prosty sposób można się jednak zabezpieczyć przed osadem spalinowym – wystarczy przed rozpoczęciem precyzyjnego grawerowania plexi okleić powierzchnię poddawaną obróbce taśmą papierową, która zabezpieczy przedmiot przed zanieczyszczeniami. Kilkukrotne grawerowanie w celu mocniejszego zagłębienia się w materiał jest możliwe, ale zazwyczaj tracimy wówczas tylko czas i pieniądze, gdyż wyrazistość rysunku jest taka sama jak w przypadku grawerowania płytkiego. Przy każdej metodzie grawerowania wykorzystywane jest to samo urządzenie – grawer laserowy, który opiera swoje działanie na najnowszych technologiach.

Precyzyjne grawerowanie plexi pozwala na uzyskanie dokładnego i wyraźnego rysunku nie tylko w plexi przezroczystej, ale także w materiale kolorowym – wówczas znak przyjmuje srebrnoszarą barwę, dobrze widoczną na tle określonej barwy. Z pewnością precyzyjne grawerowanie plexi to metoda obróbki przedmiotów warta uwagi.

Dodaj komentarz