Sportowe hale tenisowe – budowa

Hale służące do gry w tenisa mają najczęściej budowę łukową lub mają kształt łukowy-półbeczki. Inaczej są wykonywane również hale wimbledonowe, przeznaczone do profesjonalnej gry w tenisa. Najpopularniejsze pośród hal tenisowych są hale łukowe.

Konstrukcja hal tenisowych

hale tenisoweDo ich wykonania służą konstrukcje stalowe, jak i pokrycie membranowe. Podwójna budowa pokrycia PCV, z poduszką powietrzna pomiędzy poszczególnymi powłokami zapewnia doskonałą izolację termiczną. Podczas zimy zapewnia ciepło, natomiast w porze letniej sprawia, iż w hali panuje chłód. Dzięki wcześniej wymienionej poduszce powietrznej powłoki pokrycia hali są doskonale napięte, co skutkuje tym, iż nie łopoczą na wietrze. Powłoka membranowa jest odporna zarówno na szkodliwe promieniowanie UV, a także na bakterie, jak i atak ze strony glonów, jak również grzybów oraz porostów. Hale tenisowe posiadają również system nadmuchu powłok, który utrzymuje je w odpowiednim napięciu i zapewnia właściwe ciśnienie powietrza. Właśnie to wpływa na powstanie poduszki powietrznej pomiędzy poszczególnymi powłokami. Hala naświetlana jest za pomocą socjalistycznych świetlików dachowych.

hale tenisoweŚwietliki montowane są w dachu, wzdłuż całej długości hali. Jest to komfortowe rozwiązanie, ponieważ w hali sportowej nie powinny znajdować się jakiekolwiek lampy wiszące lub takie, które mogą ulec uszkodzeniu i sprawiać niebezpieczeństwo osobom, które na niej w danej chwili przebywają. Hale o budowie łukowej-półbeczki praktycznie niczym nie różnią się od hal łukowych. Jedynymi różnicami, jakie można zauważyć w budowie i wyglądzie hal to, ogrzewanie i oświetlenie. Hale sportowe w tej budowie posiadają oprócz świetlików w mlecznej oprawie, znajdujących się na całej długości hali, również oświetlenie meta halogenowe, które jest asymetrycznie ustawiane. Hale ogrzewane są piecami o właściwej mocy, jak i nagrzewnicami, działającymi za pomocą oleju opałowe lub również gazu ziemnego. Porównując dwie powyższe hale, można zauważyć, iż hala łukowa nie jest dostosowana do użytku poza sezonem, w porze jesiennej oraz zimowej. Dzieje się tak, iż ściany hali o budowie łukowej tworzą zazwyczaj przesłony PCV, natomiast hale łukowe-półbeczki, jak sama nazwa wskazuje przypominają połowę beczki i są halami zamkniętymi.

Hale sportowe są doskonałym miejscem do rozwijania umiejętności, jak i do uprawiania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Wiele firm zajmuje się budową powyższych hal, rozpatrując wszelkie wymagania oraz normy, względem bezpieczeństwa, jak i zastosowania danej hali.

Dodaj komentarz