Proces regeneracji posadzek z żywicy

Choć nowoczesne posadzki żywiczne słyną z bardzo wysokiej jakości oraz odporności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, musimy jednak liczyć się z tym, że żadne podłoże nie jest niezniszczalne. Właścicieli dekoracyjnych posadzek 3D, z pewnością ucieszy więc fakt, iż na rynku funkcjonuje dziś wiele profesjonalnych firm specjalizujących się w renowacji popularnych posadzek żywicznych.

Odnowa posadzki żywicznej

regeneracja posadzek żywicznychNa czym ów proces tak naprawdę jednak polega? Na samym wstępie należy podkreślić, iż proces renowacji posadzki żywicznej składa się zazwyczaj z kilku etapów, które należy przeprowadzić w odpowiedniej kolejności. Regeneracja posadzki żywicznej rozpoczyna się przeważnie od oceny stanu technicznego podłoża, który przeprowadza wykwalifikowany specjalista dysponujący gruntowną wiedzą. Na etapie wstępnych oględzin posadzki opracowywany jest również indywidualny plan naprawczy, który dedykowany jest konkretnym rodzajom uszkodzeń czy zarysowań. Następnie należy odpowiednio przygotować naszą posadzkę do późniejszych prac naprawczych. W tym celu powierzchnia żywiczna jest najczęściej odpowiednio szlifowana, dzięki czemu uzyskaną w ten sposób równą powierzchnię można podawać bardziej złożonemu procesowi renowacji. Kolejnym krokiem jest naprawa konkretnych ubytków oraz nieciągłości podłoża, które uzupełniane są pożądaną warstwą żywiczną.

regeneracja posadzek żywicznychTak przygotowaną posadzkę pokrywa się następnie grubą warstwą laminatu, która nie tylko dodatkowo wygładza powierzchnię, ale również ją zabezpiecza. Na tym etapie następuje również wyrównanie koloru posadzki, której wygląd staje się dzięki temu spójny i jednolity. Przedostatni krok naprawczy polega na nałożeniu na posadzkę dodatkowej warstwy wyrównująco-szpachlowej, która sprawia, że warstwa żywiczna staje się jeszcze bardziej twardsza i odporna na zniekształcenia. Następnie pozostaje już jedynie zgruntować nasze podłoże oraz pokryć jego powierzchnię dodatkową warstwą nabłyszczającą, która zapewni posadzce piękny, świeży wygląd oraz zabezpieczy ją przed destrukcyjnym działaniem wilgoci. Przytoczony powyższy proces wiąże się z gruntowną renowacją podłoża, pamiętajmy jednak o tym, że nie w każdym przypadku posadzka będzie wymagała aż tak inwazyjnej naprawy.

Jeśli nasza posadzka posiada jedynie nieestetyczne rysy to proces ten ograniczy się jedynie do szlifowania powierzchni oraz naniesienia na nią dodatkowej warstwy lakieru nabłyszczającego. Pamiętajmy również o tym, że zawsze możemy zdecydować się również na naprawę określonych partii podłoża, które jest najbardziej zdewastowane.