Ogrzewanie wody za pomocą pompy ciepła

Ciepła woda jest niezbędna do funkcjonowania każdego domu, czy mieszkania. Aby mieć do niej stały dostęp trzeba albo posiadać piece utrzymujące wysoką temperaturę 24 godziny na dobę, albo wyposażyć się w elektryczne podgrzewacze, które często są bardzo drogie.

Pompa ciepła jest wydajna

pompa ciepła do wodyOd niedawna jednak na rynku są dostępne specjalne pompy ciepła podłączane do standardowego ogrzewania, które odzyskują maksymalną ilość ciepła z powietrza przekazując je do wody i podtrzymując jej wysoką temperaturę. Trzeba jednak znać jej specyfikę działania, by dobrać właściwą pompę do swojego domu. Odzyskiwanie ciepła z otaczającego nas powietrza jest dość nowoczesną metodą, dlatego pompy dopiero zaczynają pojawiać się w energooszczędnych domach budowanych w Warszawie. Nie zmienia to jednak faktu, że osoby, które miały okazję korzystać już z tych instalacji są bardzo zadowolone, ponieważ rachunki za ogrzewanie są zdecydowanie mniejsze. Urządzenia o tak niewielkich wymiarach są w stanie podgrzewać wodę w każdym punkcie poboru. Warto wspomnieć, że pompa ciepła do wody w Warszawie została połączona do systemu centralnego ogrzewania, który grzeje przez cały rok.

pompa ciepła do wodyDaje to jednak możliwość zmniejszenia temperatury, ponieważ pompa pozyskująca ciepło z powietrza jest w stanie całkowicie ogrzać wystarczającą ilość wody utrzymując jej temperaturę nawet do 65 stopni. Pompa jest niczym innym jak stalowym zbiornikiem wyposażonym w wyświetlacz, który informuje o stopniu nagrzania wody, jej temperaturze oraz ilości wykorzystanej energii. Ten typ urządzenia jest samowystarczalny, oznacza to, że nie potrzebuje żadnego sterowania i ustawień wykonywanych przez człowieka. Wiele modeli jest również dostosowanych do współpracy z systemami solarnymi, co już niedługo zostanie wykorzystane na nowo powstającym osiedlu w Warszawie. W ten sposób zwiększa się ich wydajność, a koszty podgrzewania wody zdecydowanie maleją. Pompy ciepła należą do przyszłościowych rozwiązań, które pozwolą nam całkowicie wykluczyć dogrzewanie domów za pomocą paliw stałych. Domy w Warszawie wykorzystują już wiele systemów energooszczędnych, które mają za zadanie chronić środowisko przed przedostawaniem się do powietrza różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Dzięki pompom ciepła nie tylko zmniejszają się rachunki za ogrzewanie wody, ale również emituje się znacznie miej tlenku węgla przez piece zasilane węglem. Pompy są tańszą i wieloletnią alternatywą, która niedługo zastąpi centralne ogrzewanie, jeśli zostaną również dostosowane do współpracy z innymi systemami źródeł odnawialnych.