Maszyny obróbcze CNC – zalety ich stosowania

Nie bez powodu maszyny sterowane numerycznie zyskują coraz większą popularność. Ich wykorzystanie daje wiele możliwości, w tym również możliwość ulepszenia wykorzystywanych procesów technologicznych. Wszystko to przekłada się na korzyści dla przedsiębiorców, którym zależy na minimalizacji kosztów i zwiększeniu zysków przedsiębiorstwa.

Nowoczesne maszyny CNC

maszyny obróbcze cncCo sprawia, że frezarki, tokarki oraz wielofunkcyjne centra obróbkowe, w tak krótkim czasie zyskały bardzo dużą popularność niemal na całym świecie? Pierwszą, bardzo istotną dla wielu branż zaletą, jest znaczny wzrost dokładności produkcji oraz powtarzalności wytwarzanych detali. W silnikach o dużej mocy oraz wszystkich układach, w których występują bardzo duże obciążenia, elementy muszą być ze sobą perfekcyjnie spasowane. W związku z tym każda część musi być wyprodukowana dokładnie w taki sposób, jaki przewidują inżynierowie opracowujący dokumentację techniczną. Nowoczesne, automatyczne maszyny obróbcze CNC uzyskują odchyłki wymiarowe nieprzekraczające tysięcznych części milimetra. Jest to możliwe dzięki bardzo precyzyjnym układom sterowania oraz zastosowaniu czujników, które wykrywają nawet najmniejsze przemieszczenie. Po zaprogramowaniu maszyny można wykonać na niej kilka lub kilkanaście dokładnie takich samych elementów.

maszyny obróbcze cncDzięki temu formy zajmujące się ich wykorzystaniem nie muszą uwzględniać w procesie projektowania problemów związanych z dużymi różnicami w wymiarach elementów. Kolejną zaletą automatycznych maszyn sterowanych numerycznie jest to, że są to urządzenia wielofunkcyjne. Jedno urządzenie jest w stanie frezować, ciąć, gwintować i szlifować powierzchnie wytwarzanego elementu. Dzięki temu po pierwsze uzyskuje się bardzo dużą precyzję wykonania, a po drugie redukuje czas niezbędny do wytworzenia jednego elementu. Operator nie musi bowiem przenosić i montować jednego detalu na różnych maszynach, programować ich oraz czekać, aż wykonają one prace, które zostały im zadane. W ten sposób w ciągu jednego dnia roboczego można zrealizować nawet duże zamówienia. W prowadzeniu każdej firmy najważniejsze są oczywiście zyski, a zastosowanie maszyn CNC pozwala na ich zwiększenie.

Oczywiście ich zakup wiąże się z dokonaniem bardzo dużej inwestycji, jednak dzięki większym możliwościom, precyzji oraz szybkości realizacji zamówień, ceny detali można zwiększyć. Dodatkowo przedsiębiorstwo może realizować więcej zleceń, co dodatkowo pozytywnie wpływa na zwiększenie przychodów zakładu. Stosowanie maszyn sterowanych numerycznie jest więc bardzo korzystne.