Jakie siłowniki sprawdzą się w bramach automatycznych?

Automatyka stała się nieodłącznym elementem naszego życia i towarzyszy nam już w wielu urządzeniach. Jednak prekursorem okazały się napędy do bram pozwalające otworzyć je za pomocą jednego przycisku na pilocie. Jest to niezwykle wygodne zwłaszcza podczas niepogody, kiedy nie mamy ochoty opuszczać ciepłego pojazdu.

Siłowniki i ich specyfikacja

siłowniki do bramWybierając odpowiedni automat należy pamiętać, by dobrane do niego siłowniki były równie trwałe i radziły sobie z dużym obciążeniem. Dlatego decydując się na montaż napędu do swojej bramy trzeba brać pod uwagę wiele czynników, które mogą wpłynąć na jego użytkowanie. W zależności od typu bramy, jaki posiadamy wybiera się zupełnie odmienne typy napędów. Zarówno skrzydłowe, jak i przesuwne wymagają innej siły silnika, która będzie w stanie uruchomić i przepchnąć dane przęsło. Dopiero później dokonuje się dokładnych pomiarów całej bramy, poszczególnych skrzydeł, ich wagi oraz określa się stopień obciążenia podczas wiatru. Każdy z tych czynników jest bardzo ważny, ponieważ jeśli nie dostosuje się sprzętu do obciążenia może dojść do całkowitego uszkodzenia systemu. Zwłaszcza gdy mieszkamy na terenie niezabudowanym, gdzie silne wiatry spotyka się prawie każdego dnia.

siłowniki do bramAby wybrać wytrzymałe siłowniki do bram należy dokładnie przeanalizować ich specyfikacje i wybrać te, które dedykowane są do cięższych elementów. Zawsze warto mieć chociaż 25% zapasu wagi, który pozwoli oszczędzić na kolejnej inwestycji bądź naprawie. W zależności od konstrukcji siłowniki dzieli się na te z napędem śrubowym, z łamanym ramieniem oraz częściowo ukryte pod powierzchnią. Każdy z nich w inny sposób otwiera przęsło. Siłownik śrubowy przesuwa się wzdłuż korpusu i przenosi całą swoją siłę na skrzydło bramy. W przypadku siłownika z łamanym ramieniem to właśnie przegub ramieniowy porusza bramą przyciągając lub odpychając ją od siebie. Zupełnie inaczej to wygląda w siłownikach montowanych pod ziemią. Są bardzo wytrzymałe oraz szybkie, jednak drogie w montażu, dlatego rzadko są wykorzystywane. Każdy z tych typów jest bardzo wytrzymały, pod warunkiem, że dopasuje się go do wagi i szerokości przęsła.

Producenci cały czas poszerzają swoje oferty, by móc sprostać nawet bramom wykonywanym na zamówienie, będących zbyt dużym obciążeniem dla tradycyjnych siłowników. Samodzielni montaż tego typu urządzeń nie jest wskazany. Znacznie szybciej będzie jeśli skorzysta się z pomocy profesjonalnego elektryka, który odpowiednio podłączy całą instalację i udzieli gwarancji rozruchowej na użytkowanie.