Jakie doniczki znajdziemy w sklepie?

Hodowanie kwiatów w domu wymaga posiadania wielu akcesoriów, które nie są potrzebne w przypadku hodowli roślin na zewnątrz. Na działce kwiaty wsadza się bezpośrednio do ziemi, a wodę otrzymują kiedy pada deszcz (w suche dni się je oczywiście podlewa). W domu jednak kwiaty są zależne od tego, kiedy je podlejemy. Oczywiście trzeba też zadbać o odpowiednie miejsce na kwiaty.

Doniczki ładne i tanie

doniczki plastikoweW sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele rodzajów doniczek. Mają one różne wielkości od ledwie kilku centymetrów średnicy do nawet kilkunastu centymetrów. Dostępne są doniczki okrągłe, kwadratowe, prostokątne typu korytka, czy donice o nieregularnym kształcie. Im większa roślina tym większa musi być doniczka. W przypadku kształtu chodzi głównie o walor dekoracyjny doniczki. Są jednak takie rośliny które mają np. bardzo długie korzenie i potrzebują wysokich, lecz wąskich doniczek. Bardzo ważna kwestia to fakt, że doniczki wykonane są z różnych tworzyw. Doniczki plastikowe w sklepie znajdziemy bez problemu. Są one tanie i ładne, mają różne kolory. Ich zaletą jest to, że są wyjątkowo lekkie i w przypadku zrzucenia ich na ziemię nic im się nie stanie (nie popękają, choć mogą pojawić się drobne ryski). Takie doniczki można wielokrotnie wykorzystywać, są łatwe w czyszczeniu. Jeśli chcemy zmienić kwiatek w doniczce to stary wyjmujemy, doniczkę opłukujemy i gotowe. W plastiku zawsze można też zrobić dodatkowe otworki, na przykład po to, by woda lepiej spływała.

doniczki plastikoweWadą doniczek plastikowych jest to, że nie są odporne na działanie niskich temperatur (mogą pękać). Druga opcja to doniczki wykonane z drewna. Stosowane są one często na tarasach i balkonach, często mają formę skrzyneczek. Drewno to naturalny materiał, pięknie się prezentuje. Doniczka drewniana będzie idealnym tłem dla każdego kwiatka. Dodatkowo taka doniczka będzie solidna, odporna na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba jednak dbać o to, by nie była stale wystawiona na działanie wilgoci – wnika na w drewno i doprowadza do butwienia. Warto również mieć na uwadze doniczki betonowe. To nowoczesna opcja do wnętrz, jak również na balkonu tarasy. Beton do bardzo twardy, mocny materiał. Nie rysuje się, odpowiednio zabezpieczony nie powinien pękać.

Wadą betonu jest to, że jest bardzo ciężki, więc doniczkę trudno jest przestawić. Również taka surowa estetyka nie w każdym wnętrzu się sprawdzi. Doniczki plastikowe, drewniane i betonowe to oczywiście niejedne doniczki jakie można kupić w sklepie ogrodniczym. Są też doniczki rattanowe, czy wiklinowe. Te są jednak mniej popularne i trudniej dostępne.