Jak poradzić sobie z gruzem?

Produkcja śmieci nigdy tak naprawdę nie ma końca, ponieważ człowiek cały czas zużywa pewne przedmioty i substancje, a w konsekwencji jest on zobowiązany do tego, żeby się ich pozbyć. Najwięcej odpadów może pojawić się w czasie przeprowadzanego remontu, ponieważ ten często generuje np. wymianę starych tapet na nowe lub nawet gruz, kiedy pojawia się potrzeba kucia.

Odbiór gruzu przez firmę

odbiór gruzu Gruz to odpad, który powstaje przy wszelkich pracach remontowych oraz budowlanych. Często uważany jest za kłopotliwy i wiele osób boryka się z problemami związanymi z jego pozbyciem. Warto wiedzieć, że gruz powinien trafić na inne składowisko niż odpady niebezpieczne czy też obojętne. Gruz można podzielić na trzy kategorie: czysty, zmieszany i zanieczyszczony. Czysty gruz to odpady z betonu oraz sam gruz budowlany, który najczęściej pojawia się w czasie rozbiórek i remontów. To także gruz ceglany. Do gruzu zamieszczanego można zaliczyć zamieszane odpady, w których skład wchodzą wszelkie materiały ceramiczne i elementy wyposażenia. Mogą to być np. płytki ceramiczne. Natomiast gruz zanieczyszczony to zmieszane odpady z tak naprawdę całej budowy – można w nich znaleźć m.in. folię malarską, złom czy nawet fragmenty paneli podłogowych. Warto wiedzieć, że do gruzu nie zalicza się szkła czy też tworzyw sztucznych.

odbiór gruzu Takie odpady powinny być zaklasyfikowane do zupełnie innej grupy. W większości przypadków, gdy pojawia się gruz należy wyposażyć się w specjalne worki tzw. big bag. Takie worki są znacznie bardziej wytrzymałe niż te zwykłe i są świetną alternatywą do kontenerów, jeśli nie ma się na nie miejsca. Do worków typu big bag nie wrzuca się azbestu, wełny mineralnej oraz farb i lakierów. Istnieją jednak trzy sposoby na pozbycie się gruzu. Pierwszy z nich to samodzielne usunięcie odpadów. Wiąże się to jednak z tym, że takiego gruzu nie może być zbyt wiele. Kolejnym sposobem jest wynajęcie kontenera na gruz, a ostatnie rozwiązanie to profesjonalny odbiór gruzu w Krakowie, który zleca się firmie. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ wynajęta firma przyjedzie pod wskazany adres, zabierze gruz i prawidłowo go zutylizuje. W przypadku pojawienia się w czasie remontu gruzu należy się go prawidłowo pozbyć.

Nie powinno więc mieszać go z odpadami komunalnymi. Przede wszystkim jednak w wywozie gruzu powinno się mieć na uwadze to, czy podjęte działania są zgodne z prawem. Dla osób, które nie zajmują się wywozem gruzu może to być dużo bardziej skomplikowane, a więc poleca się, żeby skorzystały z firm oferujących odbiór i utylizację takich odpadów.

Zobacz także http://www.gruz-odpady.pl/