Jak dobrze zamontować drzwi?

Drzwi to niezbędny element w domu. Montowany jest zarówno przy wejściu do całego budynku, jak i do poszczególnych pomieszczeń. Dzięki nim można odseparować się od innych domowników, czy też zabezpieczyć dom przed włamaniem. Jednak nie tylko sama grubość czy jakość drzwi ma tu znaczenie, ale także to, jak zostaną one zamontowane.

Drzwi i ich montaż

drzwi Kiepski montaż sprawi, że drzwi nie będą dobrze spełniały swoich funkcji. Jak prawidłowo zamontować drzwi i na co zwracać uwagę? Zarówno w przypadku drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych najpierw montuje się ościeżnicę, czyli ,,ramkę” w otworze drzwiowym. Służą do tego kołki i wkręty. Nie dokręca się ich do końca tylko zostawia ok.1-2 centymetry wolnej przestrzeni. Tam należy wtłoczyć piankę montażową, po uprzednim zabezpieczeniu ościeżnicy folią malarską. Zapobiegnie to zabrudzeniu jej pianką i usunie konieczność szorowania po zakończeniu prac. Pianka montażowa się rozpręża i dokładnie wypełnia wszelkie szczeliny między ościeżnicą, a murem. Mniej więcej po godzinie pianka jest całkowicie zastygła i jej nadmiar można ściąć nożykiem. Między pianką, a ścianą warto zastosować warstwę silikonu, która zabezpieczy miejsce łączenia. Kiedy zostanie to wykonane to zdejmuje się taśmę malarską i dokręca kołki do ościeżnicy. Potem na ościeżnicy mocuje się zawiasy. Zwykle drzwi mają dwa lub trzy zawiasy, w zależności od och grubości i ciężaru.

drzwi Ich montaż jest bardzo ważny, bo jeśli zostaną nawiercone w złym miejscu to nie zamocuje się prawidłowo skrzydła drzwiowego. Kiedy zawiasy zostaną przykręcone to wkłada się w nie same drzwi. Trzeba sprawdzić czy otwierają się bezproblemowo to znaczy nie haczą o podłogę (są za nisko i trzeba je podnieść) lub między podłogą, a drzwiami jest spory prześwit (drzwi są za wysoko i trzeba je opuścić). Przed lub po zawieszeniu skrzydła drzwiowego montuje się wkładkę zamkową. Zawsze można też kupić drzwi z montażem w Wielkopolsce. Wtedy to profesjonaliści zajmą się instalacją ościeżnic i drzwi, a my nie mamy nic do roboty. To dobra opcja dla osób, które chcą załatwić sprawę szybko i bezproblemowo lub po prostu nie znają się na budownictwie i wolą skorzystać z pomocy fachowca.

Warto powiedzieć kilka słów o progu pod drzwiami. Na łączeniu podłóg a pod skrzydłem drzwiowym montowany jest zwykle metalowy (płaski lub wypukły) próg, dzięki czemu szczelina zostanie zasłonięta. Są też podkładki wytłumiające hałas pod drzwi. Dobrze zamocowane drzwi na pewno nie będą się wypaczać i nigdy nie będzie problemów z ich zamykaniem.