Izolacja dachów skośnych płytami PIR

Wykonanie poprawnej izolacji termicznej przegród budowlanych jest w stanie nie tylko odpowiednio zabezpieczyć nasze wnętrza przed utratą ciepła, ale także przyczynić się do oszczędności związanych z ogrzewaniem. Niższe zużycie energii ma również korzystny wpływ na środowisko naturalne, dlatego od kilku lat regularnie zaostrzane są wymagania Unii Europejskiej w zakresie termoizolacyjności przegród budowlanych.

Płyta izolacyjna zamiast wełny

płyta izolacyjna pirOkazuje się, że klasyczna grubość wełny mineralnej stosowanej popularnie do ocieplania dachów nie jest wystarczająca, przez co inwestorzy i wykonawcy zaczęli poszukiwać lepszych materiałów. Jednym z najnowszych materiałów, które zostały wprowadzone na rynek materiałów termoizolacyjnych, są pianki poliuretanowe PIR. W porównaniu do ich odpowiednika – pianek PUR – są one nie tylko lepszymi izolatorami, ale także są znacznie bardziej odporne na ogień, co jest niezwykle korzystne w przypadku ocieplania dachów o konstrukcji drewnianej. Ze względu na strukturę materiału i jego parametry techniczne, izolację termiczną można wykonać na dwa sposoby. Pierwszym, znacznie bardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest ułożenie płyt pomiędzy krokwiami. Najczęściej wysokość krokwi waha się w przedziale od 12 do 18 cm, przez co pomiędzy tworzy się przestrzeń, której praktycznie nie są się wykorzystać, ponieważ płyty kartonowo-gipsowe przykręca się właśnie do ich powierzchni.

płyta izolacyjna pirW związku z tym pustki można wypełnić materiałem PIR. Ze względu na bardzo dobre parametry cieplne i niski współczynnik przewodzenia ciepła, płyta izolacyjna PIR o grubości 12 cm jest w stanie zastąpić 20 cm tradycyjnej wełny mineralnej. Dzięki temu płyty izolacyjne idealnie wpasują się w przestrzeń i nie będą zajmowały miejsca w pomieszczeniu. Drugim sposobem jest ułożenie izolacji na krokwiach. Dzięki specjalnym, długim wkrętom bez problemu można przymocować płytę do konstrukcji dachu, a do niej kontrłaty i łaty. Montaż płyt w ten sposób działa podobnie, jak deskowanie pełne – sprawdza się wtedy, gdy chcemy wykonać lekkie poszycie z blachy trapezowej lub gontów bitumicznych (w przypadku obiektów inwentarskich ogrzewanych).

Sam montaż płyt nie należy do skomplikowanych. Ich cięcie jest możliwe przy użyciu klasycznej wyrzynarki lub piły ręcznej – poliuretan nie jest tak miękki jak styropian, jednak posiada znaczną kruchość. Po płytach można także chodzić, ponieważ rdzeń z termoizolacji jest zabezpieczony włóknem mineralnym, które odpowiedzialne jest za przenoszenie obciążeń zginających i zabezpieczenie płyt przed złamaniem.