Idealny park miejski – co warto wiedzieć?

Prawdopodobnie każdy mieszkaniec miasta ceni sobie swój lokalny park miejski. To strefa, do której chętnie udajemy się na niedzielne spacery lub relaksacyjny jogging po pracy. Park to bardzo ważny element infrastruktury miejskiej. Odpowiednio duży i właściwie zaprojektowany będzie w stanie zastąpić mieszkańcom prawdziwy las, do którego nie zawsze jest bezpośredni dostęp. Jakie cechy powinien mieć idealny park miejski, by mógł zadowolić mieszkańców i zachęcać do korzystania ze swoich dobrodziejstw?

Ławki betonowe w parku miejskim

Dwie dziewczyny na ławceOczywiście podstawa to dobrze wytyczone i w miarę szerokie ścieżki. Park ma służyć do relaksu, rekreacji oraz aktywnego wypoczynku. Alejki muszą być dostosowane jednocześnie dla biegaczy oraz zwykłych spacerowiczów, idących wolniejszym tempem. Warto maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i tak wytyczyć ścieżki, aby obejmowały całą powierzchnię parku. Wzdłuż alejek muszą oczywiście pojawić się ławki oraz kosze na śmieci. Ławka betonowa do parku to podstawa, bez której trudno wyobrazić sobie tę miejska strefę. Przyda się ona dosłownie każdemu. Ludzie specjalnie spotykają się w parkach, by usiąść na ławce i porozmawiać, wypić kawę czy zjeść lunch. Osoby starsze uwielbiają urządzać sobie spacery i tam spocząć. Idąc po parku często możemy spotkać ludzi, którzy są w stanie przesiedzieć tam nawet kilka godzin, czytając książki. Miłośnicy aktywnych form spędzania czasu również potrzebują miejsca do siedzenia, by zebrać siły do dalszych ćwiczeń.

Ławka betonowaŁawki są absolutnie niezbędne. Powinniśmy je rozmieścić w całym parku co kilkanaście metrów. Obok nich obowiązkowo muszą pojawić się kosze na śmieci. Jak już wcześniej wspominaliśmy, park to idealne miejsce na zjedzenie drugiego śniadania. Mieszkańcy potrzebują więc pojemnych śmietników na opakowania po kanapkach czy przekąskach i muszą mieć do nich łatwy dostęp. Obecnie coraz więcej parków posiada drewniane lub betonowe stoły z przytwierdzonymi obok ławkami. Z reguły służą one za miejsce do jedzenia i picia, lecz niektóre z nich mają zaprojektowaną na blacie planszę do gry w szachy. Tego typu urozmaicenia są w Polsce coraz bardziej powszechne i warto mieć je na uwadze. Absolutnym standardem są dziś również strefy do ćwiczeń. Plenerowe przyrządy sportowe dostosowane są do osób w każdym wieku, a ich wykonanie sprawia, że są odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Nie zapominajmy również o najmłodszych. Plac zabaw to świetne miejsce dla rodzin i propozycja aktywnej zabawy na świeżym powietrzu dla dzieci. Tak bogato wyposażony park będzie w stanie spełnić oczekiwania każdego.

Wymienione wyżej elementy to już standard w polskich miastach, zarówno mniejszych, jak i większych. A to tylko przykłady. Jest mnóstwo sposobów na zaprojektowanie urokliwego parku w zależności od wielkości powierzchni i charakterystyki terenu.