Estetyka i funkcjonalność gzymsów elewacyjnych

Jak w przypadku każdej architektury mały detal i dodatek oraz odpowiedni dobór kolorystyki może zmienić diametralnie efekt wizualny. Wygląd może nabrać subtelności, wiele osób zachwycać oraz sprawiać, że architektura nabierze wdzięku i nowego życia. Wśród detali sztukaterii w architekturze można wyróżnić: kolumny, zworniki czy gzymsy.

Gzymsy odporne na wodę

gzymsy elewacyjneGzyms inaczej nazywany jest koroną, krajnikiem, uciosem czy platą. Dekoracja gzymsowa patrząc z boku jest lekko wysunięta poza czoło ściany. Jest architektonicznym elementem, który w większości przypadków jest profilowany. Jego profil pozwala na zabezpieczenie elewacji architektury przed różnymi opadami atmosferycznymi typu deszcz czy śnieg. Gzymsy prócz funkcji praktycznej pełnią funkcje dekoracyjną. Można podzielić je na zewnętrzne i wewnętrzne. Do tych pierwszych można zaliczyć wieńczące, które zamykają ścianę budowli (główne oraz koronujące) oraz międzykondygnacyjne, które dzielą ściany pomiędzy kondygnacjami budynku (kroksztynowe czy międzypiętrowe). Innymi zewnętrznymi są gzymsy cokołowe oraz nadtorowe, które dzielą się na nadokienne, naddrzwiowe czy podokienne. Jeśli chodzi o materiał, to można podzielić na elewacyjne i styropianowe. Elewacyjne są odporne na deszcz, śnieg czy grad. Przez co nazywane są jako gzymsy elewacyjne wodoodporne. Styropianowe również należą do grupy elewacyjnych.

gzymsy elewacyjneStyropianowe cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Ich cena jest niska, a materiał pozwala na wiele rozwiązań i możliwości dekoracyjnych. Koszty wahają się w zależności od producenta, zastosowanego materiału, wielkości i wysokości gzymsu oraz ilości i jakości zdobień. Ceny pojedynczych wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych. Te elementy dekoracyjne pozwalają na zapobieganie powstającym zaciekom na elewacji przez czynniki zewnętrzne. Do gzymsów dekoracyjnych na zewnątrz budynków można zamontować specjalne wsporniki, które dają nie tylko gwarancję wytrzymałości, ale też możliwość dodatkowych zdobień i dekoracji oraz jeszcze lepszego efektu wizualnego, dzięki dopasowaniu wsporników z ozdobnymi gzymsami. Zdobienia na elewację ze styropianu pokryte są tynkiem żywiczym, który zapewnia wysoką wytrzymałość.

Chcąc wrócić do architektury klasycznej i cieszyć się zdobieniami oraz dekoracjami na zewnątrz budynku warto sięgnąć do dziedziny jaką jest sztukateria. A umieszczone w niej gzymsy dadzą nie tylko niesamowitą dekorację, ale zapewnią funkcję ochronną przed opadam atmosferycznymi i i nieestetycznie wyglądającymi zaciekami.