Co warto wiedzieć o farbach kryjących?

Farby kryjące stworzone zostały z myślą, aby ukryć wszelkie niedoskonałości powstałe podczas remontu wnętrza. Tego typu farby ukrywają nierówności w pomieszczeniu, smugi czy ślady po wałkach. Takie właściwości produktów można znaleźć chociażby w farbach antyrefleksyjnych, które dostępne są w wielu rodzajach. W zależności od oczekiwanych efektów wybiera się inny typ farby.

Polecane farby Flugger

farby fluggerKtóry rodzaj powinno się wybrać, chcąc maksymalnie ukryć niedoskonałości podłoża? Przykładowa antyrefleksyjna farba lateksowa może być dostępna aż w trzech stopniach połysku – głęboko matowym, matowym oraz pół matowym. Osoby, które zauważyły w swoim pomieszczeniu nierówności, powinny zdecydować się na głęboko matowe farby. Mają one niski kąt odbicia światła, natomiast bardzo wysoki stopień krycia – pomalowanie nimi ścian lub sufitów sprawi, że smugi lub inne przykłady źle wykończonego wnętrza zostaną optycznie ukryte. Farba ma charakterystyczną, chropowatą powierzchnię, dlatego ściany mogą być trudniejsze w czyszczeniu. Zaleca się zatem malowanie przy jej pomocy pomieszczeń, w których występuje niskie ryzyko zabrudzeń. Przykładem godnym polecenia są kryjące farby Flugger. Produkty antyrefleksyjne będą odpowiednim wyborem do pomieszczeń, które chce się utrzymać dobrze oświetlone.

farby fluggerPowłoka produktu właściwie rozprasza światło w pomieszczeniu, równomiernie je oświetlając. Antyrefleksyjne farby półmatowe są natomiast wyborem stosowanym w pomieszczeniach, gdzie ryzyko zabrudzeń jest wysokie – powłoka jest odporna na wielokrotne ścieranie, przez co czyszczenie plam jest znacznie wygodniejsze. Do jej cech charakterystycznych z pewnością można zaliczyć wodoszczelność oraz wysoką odporność na działanie warunków atmosferycznych. Pomalowanie nią pomieszczeń będzie przeciwdziałało rozwojowi pleśni i grzybów. Niektóre z farb kryjących, w zależności od wybranego producenta można stosować nie tylko wewnątrz budynków, ale również bezproblemowo można pomalować nią elewację, ogrodzenie, a także altanę lub garaż. Zalet farb kryjących jest mnóstwo – dobór odpowiedniej z nich zależy od stopnia niedoskonałości, jakie znajdują się w pomieszczeniu oraz innych warunków, jak chociażby zagrożenie zabrudzeniami czy stopień oświetlenia w pomieszczeniu.

Przed zakupem farby warto zwrócić uwagę, jaki jest stopień połysku produktu i zapoznać się z jego cechami charakterystycznymi – farby półmatowe mogą znacząco różnić się od tych głęboko matowych. Dla osób chcących najskuteczniej ukryć niedoskonałości pomieszczenia zalecana jest ta druga.