Charakterystyka desek elewacyjnych

Elewację budynku można wykończyć na wiele sposobów. Najbardziej popularne są oczywiście tynki. Mogą być zacierane na gładko lub tworzyć tak zwanego baranka (tynk jest chropowaty), dzięki różnym barwnikom można uzyskać tynk w dowolnym kolorze. Tynk jednak może się szybko zabrudzić, czyszczenie jest kłopotliwe (w przypadku baranka), za to przy gładkim tynku często zaczynają prześwitywać łączenia styropianu.

Nietypowa i estetyczna elewacja

elastyczna deska elewacyjnaOkładzina elewacyjna z gładkiego kamienia (marmur, granit) lub ze spieków kwarcowych (wyglądają jak kamień, ale są lżejsze), pasują jedynie do nowoczesnego domu, czy willi. Natomiast łupkowa elewacja pasuje do domów rustykalnych, ale nie do tradycyjnych. Dlatego też warto rozważyć opcję jaką jest polecana elastyczna deska elewacyjna. Jest to imitacja deski drewnianej, ma widoczną strukturę drewna i naturalne odcienie. Jej jedyną wadą może być to, że to nie materiał ekologiczny jak drewno. Poza tym ma jednak same zalety. Deska jest bardzo elastyczna, miękka, łatwo się wygina, można ją nawet zrolować , co ułatwia jej transport i przechowywanie. Okładzina jest cienka i lekka, więc nie obciąża elewacji, dodatkowo jej montaż jest łatwiejszy. Najpierw trzeba przygotować podłoże, tak by było suche i zmatowione (czyli niepokryte farbą, czy starą okładziną). Samo nakładanie kleju wyrówna podłoże, zatem ścian nie trzeba szlifować. Następnie układa się deski jedna przy drugiej i delikatnie dociska, by klej załapał.

elastyczna deska elewacyjnaNa koniec można pokryć deski bezbarwnym lakierem, choć nie jest to absolutnie wymagane. Wiele osób nie chce mieć drewnianej elewacji bo nie chcą się borykać z problemem korników, łuszczącej się farby, czy corocznego olejowania i bejcowania drewna. Deski elastyczne nie sprawiają takich problemów. Materiał nie gnije, nie kruszy się, nie straci też koloru. Raz zabezpieczony będzie miał trwałośc sięgającą nawet piętnastu lat. żadna drewniana deska wystawiona na działanie słońca i deszczu tyle by nie wytrzymała w dobrym stanie. Można zatem powiedzieć, że elastyczna deska jest ,,bezobsługowa” i po montażu nie trzeba się nią przejmować. Zwykle deszcz obmywa deski, ale można ją też ,,ręcznie” przeczyścić np. wilgotną szmatką.

Warto także zaznaczyć, że przygotowanie deski do montażu nie jest trudne. Po wyjęciu z opakowania deska jest gotowa do mocowania. Dociąć ją można nożyczkami lub nożykiem to tapet. Klej wymaga jedynie rozmieszania, a lakier jest gotowy do nałożenia. Nie ma zatem nic lepszego na elewację domu niż właśnie najlepszej jakości elastyczne deski drewnopodobne.