Budowa i działanie przekładników prądowych

Do wykrywania prądów różnicowych spływających w kierunku ziemi służą odpowiednie urządzenia, które chronią czynne przewody w sieciach jedno- i trójfazowych. To przekładniki prądowe, które przenoszą sygnał z uzwojenia pierwotnego na uzwojenie wtórne dzięki odczytaniu wektorowej sumy prądów.

Przekładnik prądowy do urządzeń

przekładnik prądowyToroidalny przekładnik prądowy zbudowany jest ze rdzenia z blach stalowych i dwóch uzwojeń. Blachy posiadają bardzo dobrą przenikalność magnetyczną, co pozwala na odczytywanie prądów o naprawdę małej wartości. Jeżeli instalacja elektryczna jest sprawna – wówczas wektorowa suma prądów będzie wynosić 0, a przekładnik będzie w stanie spoczynku. Każdą więc usterkę w instalacji można wykryć za pomocą toroidalnego przekładnika prądowego. W ofertach producentów znajdują się urządzenia o różnej średnicy użytkowej otworu, przez który przekłada się kabel – najmniejszy jest toroidalny przekładnik prądowy o średnicy 35 mm, zaś wśród urządzeń większych znajdują się przekładniki 210 mm. Wybierając przekładnik, należy dopasować średnicę do kabli, które są stosowane w danej sieci. Podczas instalacji toroidalnych przekładników prądowych na początku linii, należy pamiętać o tym, że powinny one obejmować wszystkie przewody linii, ale nie przewody uziemiające.

przekładnik prądowyToroidalne przekładniki najczęściej posiadają śrubowe połączenie z obwodem wtórnym. Producenci wśród zaleceń wymieniają stosowanie przewodu ekranowego lub skrętki przewodowej. Choć głównym przeznaczeniem toroidalnego przewodnika prądowego jest wykrywanie prądów różnicowych, możliwe jest zastosowanie go na przykład do wykrywania prądów upływu w liniach wielosekcyjnych, w uziemieniu transformatora lub połączeniu przewodu zerowego. Niektóre z urządzeń proponowanych przez producentów pozwalają na pracę w środowisku izolacji olejowej – czyli w warunkach około 105 st. C. Według producentów toroidalne przekładniki prądowe pozwalają na ograniczenie kosztów produkcji transformatorów dystrybucyjnych, rozdzielnic oraz transformatorów mocy. Wśród nowoczesnych propozycji wykorzystujących rdzeń toroidalny, znajdują się przekładniki, których obudowa zgrzewana jest metodą ultradźwięku, dzięki czemu prezentuje się estetycznie i solidnie.

Dodatkowo producenci zapewniają zwykle akcesoria montażowe – na przykład uchwyty, śruby, nakrętki czy stopki montażowe. Przekładnik powinien posiadać także osłonę zacisków wtórnych oraz osłonę do plombowania. Nowoczesny toroidalny przekładnik prądowy to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdej sieci jedno- lub trójfazowej.

Dodaj komentarz